Alerjik Öksürük İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı bir ömür yaşamak hepimizin en büyük temenni ve dualarından biridir. Alerjik öksürüğe ne yapmalı, nasıl geçer? Sorularının makalemizde bitkisel yöntemlerine yer verdik. Alerjik öksürüğe iyi gelen bitkiler ve bitki kürlerinden bahsetmek istiyoruz. İşte alerjik öksürük için şifalı bitkiler:

Alerjik Öksürük İçin Bitkisel Çözüm

Hint Fesleğeni: Antioksidan ve anti-inflamatuar deposu olan Hint Fesleğeni basil diye de bilinir. Alerjik öksürüğü kesen en kolay formüllerden biri hint fesleğeni, zencefil ve bal karışımıdır.

Rendeleyerek ya da havanda 1 avuç hint fesleğenini dövüp macun kıvamına getirin.

Taze zencefili de aynı şekilde macun kıvamına getirin ve fesleğenle zencefili karıştırıp, beyaz temiz bir bezden geçirip, suyunu çıkarın.

3 tatlı kaşığı balı, süzüp hazır hale getirdiğiniz bala ekleyin.

1’er tatlı kaşığı günde 3 kez tüketin.

Bal ve Limon: Limon da bal da antibakteriyel etkilere sahiptir. Bu yiyeceklerin ayrıca anti-alerjik özellikleri de bulunur.

Yarım limonu bir bardak suya sıkın ve 1 tatlı kaşığı balla karıştırın.

Her sabah aç karnına içerek alerjik öksürükten kurtulun.

Sebze Suyu: Salatalık, havuç ve pancar suyunun karışımı için;

Havuç ve salatalık beta karoten, pancar ise betalin içerir, en güçlü antioksidanlar bu maddelerdir ve özlerinde anti-inflamatuar bulunur.

1 çay bardağı salatalık suyu ve 1 çay bardağı pancar suyuyla 1 su bardağı havuç suyunu karıştırın.

Yaklaşık olarak 2 su bardağı yani 450 ml içecek oluşacak, bunu ikiye bölüp, kısa aralıkla gün içerisinde 2 defa için.

Yeşil Çay: EGCG adındaki yeşil çay içeriğinde bulunan bir antioksidan sayesinde alerjiye yol açan histamin salınımını ve immunglobulini azaltır.

Günde 2-3 bardak yeşil çayı alerjik öksürük de bitkisel tedavi için tüketin.

Soğan ve Sarımsak: Bağışıklık sistemimizi alerjik reaksiyon sırasında mukusa, öksürüğe ve diğer alerjik semptomlara neden olan histamin salgılar. Histamin üretimini engelleyen quercetin adında bir bileşeni soğan ve sarımsak salgılar.

C Vitamini İçerikli Meyveler: Doğal antihistaminler, C vitaminidir. Papaya, narenciye, ananas, çilek C vitamini için harika kaynaklardır. C vitamini içeren bu gıdalardan her gün alarak alerji ile savaşabilirsiniz.

 Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.