Bağışıklık Sistemi Hangi Besinlerle Korunur?

 

Bünyemizi değişen hava koşulları alt üst ederken, beraberinde de hastalıkları getirir. Bağışıklık sistemini koruyarak hastalıklara karşı daha dirençli olunabilir.

Bağışıklık sistemini bunun için de güçlü tutacak besinlere ağırlık vermek şarttır. Doğal güçlendirici özelliğine sahip besinleri bağışıklık sistemi için bol bol tüketirken hem hastalıklara karşı korunabilir, hem de daha zinde bir vücuda kavuşabilirsiniz.

Yeşil Yapraklılar: Virüslere karşı Brüksel lahanası, karnabahar gibi yeşil yapraklı sebzeler adeta bir kalkan görevi görür. Bağışıklık sistemimizi içeriğindeki beta karoten ile koruyan bu tür sebzeleri bol bol tüketmekte yarar vardır.

Sarımsak: Şüphesiz sarımsak bağışıklık sistemi denilince akla gelen bir numaralı besindir. Sarımsak antibakteriyel özelliğe sahiptir ve hastalıklara karşı da doğal bir ilaçtır.

C Vitamini: C vitamininin grip ve birçok hastalığa çok faydası vardır. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için önemli bir yere sahiptir. Portakal, limon, çilek, greyfurt, limon gibi C vitamini içeren meyveler yiyerek gribe karşı kendinizi koruma altına alabilirsiniz.

Bitkisel Destek: Zerdeçal ve Zencefil: Her zaman zerdeçal ve zencefil bitkiler arasında bir adım öne çıkıyor. Vücudu enfeksiyonlara karşı korumalarının yanı sıra toksinlerin de dışarı atılmasını sağlarlar. Limon, zencefil ve bal ile hazırlayacağınız bir çay, kendinizi bir anda iyi hissetmenizi sağlar.

Mantar: Mantar protein değeri açısından et ile eşdeğerdir. Beyaz kan hücrelerinin artmasında büyük rol oynar. Sıkça son derece faydalı olan bu sebzeyi tüketmenizi öneririz.

Köklü Sebzeler: Bağışıklık sisteminizi A vitamini ve beta karoten açısından zengin köklü besinlerle güçlenmesine yardımcı olur. Havuç, balkabağı, tatlı patates bunların başında gelen gıdalardır ve bol bol tüketilmelidir.

Probiyotikler: Probiyotikler, bağırsak sistemini dengede tutar ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Kefir, probiyotiklere en iyi örnektir.Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.