Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur?  Bebeğimin burnu devamlı tıkanıyor. Burun tıkanıklığının gripten başka sebepleri de var mıdır?2 Comments

 1. Başlı başına minik burunların tıkanması bir sorundur. Havasızlıktan emmenin yapılamaması, solunum duraksaması, uykusuzluk, iştahsızlık gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.
  Burnundan, bebeğiniz nefes alıp verirken ses geldiğini duyuyorsanız, sık sık uyurken uyanıyor, emerken bırakıp ağlıyorsa burun içi kanalı tıkalı olabilir.
  Burnu temizlemek için insan vücudu kulakta olduğu gibi yapışkan bir salgı üretir. Bazen yeşilimsi renkte bazen de berrak akışkan olabilir. Daha fazla bu mukusun yani sümüğün salgılanarak burunda hava akışını kesmesi ya da büyük ölçüde azalarak burun tıkanıklığı yapmasıdır.
  Vücudun klima sistemi burundur. Havayı ısıtıp, filtre eder ve nemlendirmeyi sağlar. Soğuk, kirli ve kuru havanın akciğerlerine gitmesine ağızdan nefes almak neden olur. Ancak büyük çocuklar gibi bebekler ağızdan nefes almayı bile yapamazlar yani nefes almaktan çok bebeklerin emmeye göre tasarlanmış ağız yapıları, tam anlamıyla solunumu sağlayamaz. Emmenin özellikle devamlılığı açısından, bebeğin meme ağızdayken nefes alışverişini burundan yapması gerekir.
  Bebekler için anlaşılıyor ki minik burunların tıkanması başlı başına bir sorundur.

  Post a Reply
 2. Bebeklerdeki burun tıkanıklığının nedenleri;

  • Burun deliğinin çapı bebeklerde daha dardır ve bu nedenle daha çabuk tıkanabilir.
  • Sümkürme işlevi burun içi salgıların atılması için en önemli temizleme mekanizmasıdır ve 3 yaşından sonra bebeklerde sümkürme yapılabilmektedir. Bu mekanizmadan bebekler mahrum doğmaktadır.
  • Mikrop ve tozların burun içi silier yani küçük kıllar akciğerlere inmemesini sağlar ve burun deliğinin açık kalmasına sekresyonları yönlendirerek açık kalmasına katkıda bulunur. Burun içi silier sisteminin bebeklerde gelişmemiş olması akciğer enfeksiyonları riskini arttırmasının yanında burun tıkanıklığına da yol açabilir.
  • Bağışıklık sistemi bebeklerde zayıftır. Özellikle de anne sütü almayan bebekler de bu daha zayıftır. Birçok enfeksiyon etkeni erişkin ve büyük çocuklarda hastalık yapmazken bebeklerde burun tıkanıklığından dolayı zatürree ve bronşite kadar giden rahatsızlıklara neden olabilir.
  • Havanın nefes borusu ile akciğerlere, burun nemlendirme fonksiyonu ile daha uygun şekilde gitmesine neden olurken nemlendirme küçük bebeklerde tam olmadığından daha çabuk mukus kurumakta ve tıkanıklık meydana gelmektedir.

  Burun tıkanıklığı bu nedenler dışında, doğumdan itibaren varsa burun içi tıkanıklık yapan koanal atrezi gibi anatomik bozukluklar da akla gelebilir. Geniz eti de 1-2 yaşından sonra oluşup aynı sonucu doğurabilir. Sıklıkla alerjik ailelerin bebeklerinde burun akıntısı da alerjik olabilir.

  Post a Reply

Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.