Bilinmeyen Makyaj Hileleri Nelerdir?

 

Doğuştan güzel makyaj yapmak gibi bir yeteneğe kimse sahip değildir. Birçok çevrenizde bulunan kadının makyaj yaptığını görüyorsunuz. Gerçekten sizce herkesin makyajı çok mu güzel duruyor? Makyajın kaliteli olması için yeteneğe değil el alışkanlığı ve doğru bilgilerin olması gerekir. her ne kadar bir makyaj uzmanı statüsüne ulaşamasanız da kendi uzmanlığınızda kendi makyajınızı yaparak daha çekici olabilirsiniz. Sizin için mutlaka bilinmesi gereken hileleri bu nedenle araştırdık!

Makyajın En Önemli Kısmı Cilttir!

Her zaman cildinizin en önemli vakalarınızdan biri olduğunu söylüyoruz. Cilt bakımınıza makyaj yapsanız da yapmasanız da önem verin. Cildiniz zaten çok bakımlı ise cilt makyajına gerek bile duymazsınız. Mutlaka makyaja başlamadan önce cilt tipinize uygun bir temizleyici ile yüzünüzü temizleyip nemlendirin. Köpük ya da jel temizleyiciler kullanmanızı öneririz. Çünkü son zamanlarda üretilen sabunlar her ne kadar cildin Ph dengesini koruyor görünse de cildi biz kuruttuğunu düşünüyoruz. Jel temizleyiciyi cildiniz yağlı ise köpüğü de cildiniz kuru ise kullanabilirsiniz.

Cildinizin nemlendirici kullandıktan sonra emmesi için en az fondöten sürmeden önce 15 dakika beklemeniz gerekir. Nemlendiriciyi sürdükten hemen sonra fondöten uygularsanız, nemlendiricinin yağlı hissi fondötenin akmasına yani makyajı cildin kusmasına yol açar. Mutlaka su bazlı nemlendiriciler fondöten altına uygulanmalıdır. Kuru bir cildiniz olsa bile yağ bazlı nemlendirici sürdüğünüzde cilt makyajınız kötü görünür. Çok kuru bir cildiniz olduğunu ve su bazlı nemlendiricilerin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız, makyaja cildinizi önceden hazırlamanız şarttır. Mesela yüzünüzü sabah kalkar kalmaz temizledikten sonra bol bol nemlendiricinizi sürün. Tekrar yarım saat sonra nemlendiricinin 2. katını uygulayın. Son makyaj yapmaya 15 dakika kala ince bir kat nemlendiriciyi tekrar sürün. Fondöteniniz böylece cildinizde uzun süre sabit kalacaktır.

Muhtemelen makyaj yaparken fırça kullanıyorsunuz. Makyajın kaliteli görünmesi için kullandığınız makyaj fırçalarının temiz olması oldukça önemlidir. Mesela önceden tek sefer kullanılmış kapatıcı fırçasını tekrar kullandığınızda, ikincide de farklı bir kapatıcı ile uygulama yapıyorsanız fırçada bir önceki kapatıcı kalıntıları olacağı için karışacak ve oluşturduğunuz tabaka ince olmayacaktır. Allık, far, fondöten gibi tüm fırçalar için bu kural geçerlidir. Haftalık ve günlük olarak fırçalarınıza bakım yapmayı ihmal etmeyin.

Ten Renginizle Fondöten ve Kapatıcının Uyumuna Dikkat Edin!

Bu kural evet oldukça önemlidir. Mağaza ışığı altında fondöten ve kapatıcıları satın alırken test etmeyin. Sizi mağaza ışıkları yanıltır. Cildinize makyaj yapmadan temiz ve nemli bir şekilde bu tür ürünleri alırken gitmenizde fayda vardır. yanınıza kendi makyaj fırçanızı alın ve orada tam bir uygulama yaptıktan sonra güneş ışığı altında test edin. Ürünü eğer kendi ten renginizden daha açık ya da koyu tonda denerseniz hemen güzel makyaj yapma şansınızı kaybederseniz. Mutlaka ve mutlaka cilt ürünleriniz ten renginizle birebir aynı olmalıdır. Cilt tonunuzdan 1-2 ton açık fondöten ya da kapatıcınızı açık renkte eskiden kullanabileceğinizi söylüyorlardı. Fotoğraflarda eski yapılan makyajlara bakarsanız ne kadar kötü göründüklerini fark edersiniz. Yüzün dekolteden daha açık ve gözaltlarının bembeyaz görünmesi korkunç değil mi? Cildinizin ne kadar genç ve doğal görünürse görünsün unutmayın ki diğer makyaj malzemelerine ihtiyacı kalmaz.

Bir kez daha yeni ürünler denerken kendi fırçanızla gitmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. Birçok kişi tarafından kullanılan fırçalar hiç de sağlıklı değildir. Sürekli o fırçalar temizlense dahi ilk olarak siz kullanmadığınız için mikrop yuvasıdır. Zira haberlerde bir kadının makyaj fırçası yüzünden felç kaldığını duydunuz mu? Yüzündeki sivilcesini 27 yaşındaki Gilchrist kapatmak için arkadaşının fırçasını kullandı ve arkadaşının yüzündeki stafilokok bakteri kadının omurgasını hedef alarak antibiyotik bile etki etmeyince kötürüm kaldı! Yaşanılanlardan ders alarak her zaman temiz olmalısınız ki sizin de başınıza gelmesin.

Göz ve Dudak Makyajınızın Rengi Uyumlu Olmalı!

Dikkati kimi zaman dudak makyajınıza kimi zaman da göz makyajınıza çekmek isteyebilirsiniz. Yoğun renklerde makyajı her ikisine de yaparsanız büyük bir hataya düşersiniz. Sizi bu durum daha çekici kılmazken daha demode yapacaktır. Mesela gözlerinizi çok doğal tuttuğunuz da dudağınıza koyu renk bir ruj sürebilirsiniz. Çoğu zaman toprak tonları ya da sadece bir eyeliner hatta yalnızc bir rimel bile yeterlidir.

Maskarayı Uzun ve Gür Kirpikler İçin Doğru Kullanın!

Daha derin bir bakışa gözlerinizin sahip olması için gür ve uzun kirpikler şarttır. En az rimelinizin kalitesi kadar kullanım şekli de oldukça önemlidir. Günlük hayatta çoğu kadın yalnızca rimel tercih edebiliyor. Yalnızca kirpik uçlarınıza rimel uygulayın ve kurumasını bekleyin. İkinci katı da daha sonra sürerken kirpik diplerinden başlayarak uygulama yapın. Böylece kirpikleriniz olduğundan daha uzun görünebilir.

Elinizi Allık Sürerken Hafif Tutun!

Kontürlemeyi cilt makyajınızda yapmıyor olabilirsiniz ancak allıktan kesinlikle vazgeçmiyorsunuzdur. Yüz şeklinize allık sürerken dikkat edin. Sizin için genel olarak bilinen yanakları içine çek ve öne çıkan elmacık kemiklerinin üzerine allığı sür kuralı uygun olmayabilir. Şeftali ve pembe allıklar genellikle tüm cilt tipleri ile uyumludur.

Size Kullandığınız Renklerin Yakışıp Yakışmadığına Bakın!

Cilt renginizle, saç renginizle ve yüz şeklinizle makyajınızın uyumlu olması da çok önemlidir. Makyaj yapsanız da bildiğiniz gibi ilk kuralınız doğal görünmektir. Teniniz çok beyaz ise sizde cart bir kırmızı ya da fuşya abartı görünebilir. Aynı biçimde teniniz çok esmerse nude renk bir ruj da sizi soluk gösterecektir. Ten renginizle göz makyajınızda kullandığınız farların uyumlu olmasın dikkat edin. Belki her renk farı doğal sarışınsanız kullanabilirsiniz ancak saçlarınızı sarıya boyuyorsanız demode görünmekten uzak durun. Makyajsızken sarı saç kadını solgun gösterir. Sarı saç uyumsuz renklerle kombinlendiğinde ise eğreti durur. Makyajında kullandığı renklere yine esmerler dikkat etmeli. Mesela esmerlere kırmızı rujun çok yakıştığını biliriz. Ancak hangi kırmızı ton olduğunuz deneye deneye bulmalısınız.

Acele Etmeden ve Temizce Rujunuzu Sürün!

Dudaklarınız kalınsa ince inceyse kalın görünmesini istersiniz. Dudağınızın şekli her nasılda dudak çizginizin etrafından taşıra taşıra sürmeyin. Mat rujları nemli olmayan dudaklara sürmeyin. Ten renginizle ruj renginin uyumlu olup olmadığı da önemlidir.

Kontürü Abartmadan Yapın!

Kontür uygulaması yüzünüz tombul görünüyorsa tam size göre! Ancak kontür pudrasını, bronzer ve aydınlatıcıyı seçerken çok dikkatli olmalısınız. Mesela teniniz esmerse The Balm Bahama Mama beyazsa da Benefit Hoola Bronzer kullanmalısınız. Kontür pudranız kesinlikle gri alt tonlu soğuk kahve olmalı sıcak değil.

Bakışlarınızı Göz Kaleminizin Rengi Etkiler!

Beyaz, gri, nude gibi renkleri gözleriniz küçükse göz içine sürmelisiniz. Gözlerinizin büyük görünmesinin yanı sıra bu aydınlık bir görünüm de verir. Teniniz eğer çok esmerse ve gözleriniz de küçükse siyah yoğun makyajlar yapmak sizi daha sert gösterir. Ancak gözleriniz kocamansa siyah renk göz kalemleri size göredir. Gözlerinizin içine ve dışına siyah göz kalemini sürüp dağıttığınızda buğulu gözlere sahip olabilirsiniz.

Kafanıza Göre Değil Makyajı Sırayla Yapın!

Tüm bu kuralları sırayla son olarak uygulamanız gerekmektedir. Mesela göz makyajları koyu renk yapıldığında far kalıntılarının göz altlarına dökülmesi kaçınılmazdır. Öncelikle cildinizi nemlendirip dinlendirin ve göz makyajınızdan başlayın. Sadece geriye rimel kalabilir. Cilt makyajınıza daha sonra geçin ve rimelinizi en son sürün. Ancak dudak makyajınızda ağırlık varsa fondöten, kapatıcı, göz, allık ve ruj sırasını izleyebilirsiniz. Makyajınızı acele yaparken bile yüzünüze elinize geleni sürmemeye özen gösterin.Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.