Bitki Çaylarının Faydaları Nelerdir?

 

Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, beslenmede doğru bilinen yanlışlara dikkat çekerek özellikle de kilo vermek için tüketilen bitki çaylarının doğru kullanımının önemli olduğunu belirtti.

‘Bitkiseldir, zararı olmaz’ bitki çayı anlayışı ile sıkça tüketildiğini belirten Elmacıoğlu, ‘Sağlığımızla kulaktan dolma bilgilerle oynuyoruz. Kesinlikle bitkiseldir, zararı olmaz mantığı yanlıştır. Bitki çayından günde bir ile üç fincan içilmesi sağlık açısından faydalıdır ancak çok miktarda tüketmemek ve bazı kurallara hazırlanma aşamasında dikkat etmek gerekir. demlenme süresi dahi bazı bitkiler için önemlidir. Zaman zaman yarardan çok zarar getirir.’ Dedi.

Kilo vermeye yardımcı olmak için piyasada birçok bitkinin ‘çay’ adı altında satıldığını belirten Elmacıoğlu, bazı satılan bitkisel zayıflama çaylarının amacının daha çok kullanıcıda bağırsakları çalıştırıcı, terlemeyi arttırıcı ve idrara çıkışı etkilerin oluşmasına katkı sağladığını belirtti.

Bitki çaylarının Prof. Dr. Elmacıoğlu sıvı ile tüketildiği için metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğunu vurgulayarak, şunları belirtti: ‘Bitkisel zayıflama çaylarının yapılan araştırmalarda bileşenine en fazla giren bitkinin laksatif etki amacı ile kullanılan ‘sinemaki otu’ olduğu belirlenmiştir. Sinemaki otunu uzun süre kullananlarda baş dönmesi, kas zayıflığı, anemi, tetani, mide bağırsak kanamaları, çarpıntı, baş dönmesi, pankreas işlev bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Flavonoidler gibi bitki çaylarında bulunan antioksidan maddelerin bazı faydaları olabilir, ayrıca bitki çaylarının bazıları metabolizmayı hızlandırabilir fakat unutulmaması gereken, bitkisel çayların da aşırı tüketildiğinde zararlı etkilere sebep olabileceğidir. Bu nedenle bilinçsizce tüketimden kaçılmalıdır.’

 

 Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.