Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

 

En sık yaşadığımız sorunlardan biri boğaz ağrısıdır. Yemek yerken hatta sıvı içerken bile boğazımız ağrıdığında yutkunmada zorluk yaşarız. Boğaz ağrısının nedenlerinden bazıları; boğazın tahriş olması, aşırı sıcak ya da soğuk sıvı tüketmek, mevsim geçişlerinden ötürü soğuk almadır. Kolaylıkla hazırlayacağınız bitki çayları ile bu ağrılarla mücadele edebilirsiniz.

İşte o bitki çayları;

Nane-Limon: Nane-limon boğaz ağrısı ya da soğuk algınlığı deyince ilk akla gelen içeceklerdendir. Boğaz, üşütme, nefes darlığı ve birçok hastalığa nane-limon iyi gelmektedir. Bir tutam nane, yarım limon kabuğunu bir su bardağı suyun içine atarak 10 dk cezvede kaynatın, daha sonra süzgeçten geçirerek için. Etkisi görmek için günde 3 defa içmeniz gerekir. Herhangi bir rahatsızlık yaşamıyorken dahi nane ve limonun şifasından faydalanabilirsiniz.

Papatya Çayı: Birçok hastalığa papatya iyi gelir. Uykuyu düzene sokar, sinirleri yatıştırır ve en önemlisi de boğazda oluşan yaraları ve iltihaplanmayı harika bir şekilde tedavi eder. Çay gibi demleyerek papatya çayını içebilir ayrıca gargarasını da uygulayabilirsiniz.

Adaçayı: Ada çayı soğuk algınlığı denilince akla gelen önemli çaylardan biridir. 1 bardak kaynar suyun içine adaçayını hazırlamak için 1 yemek kaşığı adaçayını ekleyip 5 dk kadar bekletin, demini aldıktan sonra içebilirsiniz. Tadı eğer acı geliyorsa bu çayı 1 tatlı kaşığı balla tatlandırabilirsiniz. Limon da bal sevemeyenler için C vitamini deposu özelliği ile güzel bir tat vermektedir. Nefes darlığı, öksürük ve burun akıntısına iyi gelir. Boğaz ağrısını bu şifalı bitki çaylarının yanı sıra gargara yaparak da giderebilirsiniz.

Tuzlu Su-Gargara: Tuzlu suyla günde 3-5 kere gargara yapın. Boğazınızdaki iltihap ve yaraları tuzlu su alır. Bir su bardağının içerisine 1 çay kaşığı tuz ekledikten sonra iyice karışmasını sağlayın. Daha sonra bu karışım ile bir güzel gargara yapın. Boğaz iltihabı ve yaralarınızdan kurtulun.Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.