Çalışan annelerin sorunlarından birisi de strestir. Çalışmak durumunda kalan anneler, çocuklarından başka bir de iş stresiyle mücadele etmek zorunda kalırlar. Çalışan annelere stres konusunda bazı tavsiyeler vermeye çalışacağım.

Stresle başa çıkma konusunda çalışan annelerin daha fazla efor sarf etmeleri gerekebilir. Çünkü hem özellikle bir bebeğe bakmak hem de çalışmak kolay bir iş değildir. Çalışan anneler bu nedenle yüksek düzeyde stres yaşayabilir.


Stresle yaşamayı çalışan annelerin öğrenmeleri daha da onların yaşamlarını kolaylaştıracaktır. Tabi bazı şeyleri de bunun için yapmaları gerekir.
Öncelikle işe kendilerinde stres yaratan durumları belirlemekle başlayabilirler. Stresi kendilerine yaratan durumların bir listesini yapıp değerlendirmede bulunabilirler. Ortadan bu stresli durumları kaldırabileceklerini düşünsünler. İş saatleri mesela fazla ise bu iş saatlerini iş yeriyle görüşüp azaltabilirler. İşverenleri ile en azından bu konuyu müzakere edebilirler. Çalışan annelere günümüzde kolaylık sağlayan şirketlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Egzersiz Yapmayı Deneyin
Stresi azaltma konusunda diğer yandan rahatlatıcı egzersizler yapmak da etkilidir. Düzenli olarak egzersiz yaparak çalışan annenin rahatlaması mümkündür.
Ev içi ilişkiler de çalışan anneler de sorunlu olabilir. Mesela bazı eşi ile ilgili çatışmalar yaşayabilir. Eşiyle bu durumda konuşup çatışma yaratan bu konuları görüşmesi gerekir. Eşlerin birbiriyle bu dönem sıkı iletişim içinde olmaları gereken, sevgi ve anlayış dolu bir dönem olmalıdır. Birbirlerine eşler destek olmalıdır. Eşinin büyük desteğini özellikle çalışan bir anne alırsa onun stresi açısından bu da olumlu olacaktır.
Her işi ev içinde siz yapmaya çalışmayın. Birilerinin size yardımcı olması çok faydalı olacaktır. Ev işlerinde size anneniz, kız kardeşiniz, ablanız ya da bir yakınınız yardımcı olabilir. Bu konuda eşinizden de yardım alabilirsiniz. Eğer siz tüm işleri yapmaya kalkarsanız bu haliyle çok yorucu olacak ve sinirleriniz belli bir süre sonra yıpranacaktır.
Sizi stresten düzenli yaşamak ve sağlıklı beslenmek de uzak tutabilir. Ayrıca ekstra faydayı da alkol ve sigaradan uzak tutmak sağlayacaktır.

Sosyal Faaliyetler ve Aktiviteler
Aktivitelerle kendinizi rahatlatabilirsiniz. Sizi mutlu edebilecek bir sosyal etkinlik bundan biri olabilir. Gönüllü çok istediğiniz bir çalışma olabilir. Çeşitli sanatsal işlerle uğraşmak, resim yapma, müzik enstrümanı çalma vb. işler sizi rahatlatabilir. Stresten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Özellikle trafiğin yoğun olduğu trafikte araç kullanmak stresin kaynağıdır. Evinize eğer işinize yakınsa toplu taşıma araçlarını kullanarak işe gidebilirsiniz. Mümkünse yürüyerek de gidebilirsiniz.
Tüm işleri birden bitirmeye çalışmayın. Zamana yayarak yapın. Bir başkasından bu konuda yardım da isteyebilirsiniz. Öncelikle arz edenleri işleri zamana yayarken daha evvel bitirin. Diğerlerini de zaman içerisinde yaparsınız.Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.