Çocuğum benim sözlerimi hiç dinlemiyor. Ne dersem aksini yapıyor. Çocuğumun söz dinlemesi için ne yapabilirim? Çocuklara söz dinletebilemenin yolları neler?

Her ne kadar okul çağına gelen çocuklar, erken çocukluk döneminin bağımsızlığa ilk adım krizlerini geride bıraksalar da pek söz dinledikleri söylenemez. Yemeğe çağırdığınızda gelmek istemezler, odasını toplamasını istediğinizde duymazdan gelir, ufak tefek yardım istediğinizde ev işlerine surat asıp, ‘ karşılığında ne olacak’ diye sorarlar. Çocuklarının bu tepkilerine karşı ebeveynlerin ise düşündüğü tek şey; ‘ne oluyor, ben nerede yanlış yaptım?’ sizin çocuğunuzda eğer bu tepkileri gösteriyor ve aynı düşüncelere sizde de neden oluyorsa telaşlanmayın ve içinizi rahat tutun; bu olanların tümü çok doğaldır.

Büyüklerinin sınırlarını ve beklentilerini okul çağı çocukların zorlamaya çalıştıkları oldukça normaldir. Bu dönemde uzmanlar, söz dinlememenin çocuğun kişiliğini ortaya koymasının bir yolu olduğunu savunuyorlar. Çocuğunuz çevresi hakkında daha çok bilgilendikçe ve olgunlaştıkça ilişkiler ve kurallar kendi düşüncelerini oluşturmaya başlar. Çok fazla sizi dinlemiyorsa üzülmeyin.

Limitler Belirleyin: Limitlerini okul çağındaki çocuklar bilmek ister. ‘telefonla iznim olmadan konuşamazsın ya da ilk çağırdığımda seni gelmelisin’ gibi cümlelerle onlara bunları açıklayın. Sizin çocuğunuz da bütün bu yaş grupları gibi uymakta zorlanıyorsa, zorlamadan çözüm yollarını araştırın. Söz dinlememesinin nedenlerini onunla konuşarak öğrenin. Belki de oyun oynamaya yeterince zamanı kalmadığından ödevi yapmak istememektedir. Sorunlarını çözmek için yardımcı olmaya çalıştığınızı anladığında uyumu artacaktır.

Ödüllendirin: Sizi dinlemediğinde çocuğunuza bağırarak karşılık vermemek güç olsa da kendinizi tutun. Çocuğunuz bilin ki isyankar davrandığında zaten kendini kötü hissediyor ve kendini ona kötü hissettirerek iyi davranmasını beklemek de imkansızdır. Onun iyi davranışlarını bunun yerine vurgulamak ve onu sıkça bu konularda cesaretlendirmek çok daha faydalıdır. Okul çağında olan çocuklar için onu kontrol etmek disiplin anlamına gelmez, bunu unutmayın. İstediğiniz şekilde onu davranmaya ceza itebilir. Ancak sadece bu da korktuğu için olacaktır. Doğru olanı ise çocuğunuzun kendi istediği için yapmasıdır. Onun için bu hayatı daha da eğlenceli bir hale getirecektir. Bir kuralı yine de çiğnediği zaman bunun sonuçlarının olacağını ona gösterin ve asla cezalandırıcı bir tavır almayın.

Onu Güçlendirin: Kendini ifade edebileceği ve bağımsızlığını ifade edebileceği imkanları çocuğunuza verin. Örneğin giyeceğini kendisinin seçmesine izin verin. Akşama ona etin yanında ne yemek istediğini sorun. Ona bu yaklaşım ihtiyaçlarına saygı duyduğunuzu gösterecektir.Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.