Öğle vaktinde çocukların uyuması neden önemli? Çocuklar için öğle uykusunun faydaları nelerdir? Çocuklar için öğle uykusunun önemi hakkında bilgi vermek istedik. 

Uyku, çocuğunuzun sağlıklı büyümesi için temel ihtiyaçlarından biridir ve bunu karşılamanız oldukça önemlidir. Bebeklik döneminde genellikle uykuya önem verirken çocukların iki yaşından sonra öğle uykusu ihmal edilebiliyor.

Çocukların anaokullarında uyku saatinin olmaması, olumlu bir durum gibi görülüyor. Ailelerin çoğu anaokullarının çocuğum uyumasın taleplerinden ve ayrı bir uyku odası ayırmamak için programa uyku saatini dahil etmiyor. Oysa öğle uykusun olan çocukların ihtiyacı, beyin gelişimi ve öğrenme süreçlerine olan etkisi yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

2 gün öğle uykusunun faydası sürüyorÖğle uykusunun, uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar okul öncesi çocuklar üzerindeki etkilerini ortaya bilimsel olarak çıkarmıştır. Öğle uykusunun faydasının, Massachusetts Amherst Üniversitesi’ndeki yapılan araştırmada aynı gün ve ertesi gün etkisinin hissedildiğini ve hafızanın güçlenmesi, erken yaştaki öğrenim açısından uykunun büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Çocuklara öğle yemeği sonrasında araştırma sonucunda bir saat uyuma fırsatı verildiğinde;

  • Uyumadıkları günlere oranla görsel-uzmansal beceri açısından dah iyi performans gösterdikleri,
  • Çocukların uyku sonrasında %10 daha fazla bilgi hatırladığı
  • Çocukların uyku sırasında beynin öğrenme ve yeni bilgi edinmeye ilişkin bölgelerinde faaliyet artışı olduğunu ortaya çıkardılar.

Günde 11-13 saat uyku

Küçük çocukların beyinlerine dinlenme ve bir sonraki güne hazırlanmasına olanak tanımak açısından günde 11-13 saat uykuya ihtiyaç duyduklarını ve gün içerisindeki uykunun da en az gece uykusu kadar önemli olduğunu, İngiltere’deki Royal College Pediatri ve Çocuk Sağlığı bölümünden Dr. Robert Scott-Jupp söylemiştir. Çocuklarınızın en az bir saat uyumasını anaokulundan araştırma sonuçlarının da gösterdiği gibi talep etmelisiniz. Özellikle de günün tümünü anaokulunda geçiren çocukların daha fazla öğle uykusuna ihtiyacı vardır. Anaokulları tercihinizi öğle uykusu olandan yana yapın. Eğer anaokuluna çocuğunuz yarım gün gidiyorsa uyku saatinden sonra alabilir ya da öğle uykusuna eve gelir gelmez yatırabilirsiniz.Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.