Çocuklarım meyve yemiyorlar. Çocuklarıma meyveyi sevdiremiyorum. Çocuklarıma meyveyi nasıl sevdirebilirim? Bu sorularınızın yanıtlarını almak için makalemize bir göz atın.

Meyveler, çocuklar için sevilmeyen besinler arasında yer alıyor. Son zamanlarda özellikle medyada sıklıkla bahsedilen, içerdikleri vitamin ve antioksidanlar sayesinde yeterince sağlıklı yaşamın şartı olan meyvelerden tüketemeyen çocuklar sık sık hastalanır. Yine de meyve tüketimi ile ilgili herhangi bir yol katledilemez. Çocuklara meyveyi sevdirmenin püf noktalarını diyetisyen Pınar Akkuzu sizlerle paylaşıyor.

Şunu hatırlatalım; bir bireyin damak tadı sonradan sahip olduğu özelliğidir. Dünyadaki mutfakların çeşitliliğini bunun kanıtı olarak gösterilebilir. Aynı damak tadına eğer sahip olsaydık Türk mutfağı ya da Fransız mutfağı gibi farklı damak zevklerinden bahsetmezdik. Her bireyi demek ki alışkanlıklar ve kültür farklı etkiliyor. Sizin, çocuğunuzda ona aşıladığınız alışkanlıklar ve tatlarla beslenme alışkanlıklarını geliştiriyor. Yani ona her şeyi ilgisini çekebilecek bir biçimde sunmak bir sihirdir. Meyveler içinde bu durum geçerlidir.

Neden meyveler istenmez?

Aslında cevaplar oldukça açıktır. Sofrada meyveler pek yer almayan besinlerdir. Çocuğunuza sunduğunuz sofrayı özellikle bir düşünün. Yemek masasına çoğu zaman meyve koymuyoruz. Daha doğrusu önemsemiyoruz. Çünkü ana yemeklerde olması gerektiğine inanmıyoruz. Ayrıca çoğu zaman meyveler külfet olarak görülür. Bazen soyulması ve tabağa konularak sunulması üşendiğimiz şeyler olabiliyor. Meyve tüketimi konusundaki isteksizliğimizi böylelikle çocuklarımıza da yansıtmış oluruz.

Ana ve ara öğünlerde bununla mücadelenin ilk kuralı çocuğunuza meyve sunmaktan vazgeçmemekte yatıyor. Çünkü meyve alışkanlığını çocuğunuza edindirdiğinizde, zaten siz sunmadan belli bir zaman sonra meyve tüketmeye başlayacaktır.

Çocuğunuz hale bütün bunlara rağmen meyvelerin tadıyla ilgili sorunlar yaşıyorsa birkaç ilgi çekici yöntem sunabiliriz.

Çocuklara Meyveleri Sevdirmenin Yolları

Örneğin;

  • Meyveleri sunarken şekilleriyle oynayabiliriz. Ufak parçalara meyveleri bölüp, her bir parçaya kürdan geçirerek meyve kanepeleri hazırlayın. Muz, kivi gibi meyvelerle bu yöntem rahatlıkla uygulanabilir.
  • Elmada da rendelemeyi tercih edebilirsiniz. Hatta bir parça tarçını da üzerine atarak tadında farklılık yaratabilirsiniz.
  • Kendi yapıları gereği bazı meyveler ilgi çekici olabilir. mesela tanelenmiş ve tatlı kaşığıyla servis edeceğimiz narı bir kaseye alıp kendiliğinden ilgi çekici olan bir meyve olabilir.
  • Portakal ve mandalinanın da her dilimin kabuğu soyularak çekici hale gelen meyveler arasında yer alır. Ancak meyvelerin tadını sevdirinceye kadar bu işleme devam edin. Çünkü olduğu gibi portakal ve mandalina dilimlerinin yenmesi daha yararlıdır.

Sadece birkaç pratik yöntemden bunlar birkaç tanesidir. Sonrası size kalmış. İlgi çekici yöntemlerle önemli olan meyvelerin tatlarını birkaç kez de olsa tatmalarını sağlamak. Çünkü beslenme bir alışkanlıktır. Besinleri sevip hayatımıza yerleştirmek için hayatımıza onları birkaç sefer almalıyız.Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.