Duş Almanın Püf Noktaları

Duş almanın püf noktaları nelerdir? Duş alırken nelere dikkat etmeli? Duşta suyun sıcaklığı kaç derece olmalı? Sabun mu, jel mi kullanmalı?

Fazla Sıcak Su Kullanmayın: Sabunu, cildi kuruttuğundan dolayı yıkanırken kullanmamaya özen gösteririz. Ancak sabun duştayken cildin kurumasına neden olan tek şey değildir. Cildi sıcak su nemsiz bıraktığı gibi cilde fazlası da zarar verir. Sıcak suyu duşta kullanmak yerine ılık su kullanmaya özen göstermelisiniz.

Bezleri ve Lifleri Doğru Kullanın: Lifler ve kullandığınız sabun bezleri de yıkanırken önemlidir. Lif, bez ya da keseleri duştan sonra ıslak bırakmamaya özen gösterin. Islak kalan bezler ve lifler bakteri üretip cildinizde mantar oluşturabilir. Ayrıca lif ve bezleri temiz kullanarak ayda bir yenilemek de fayda vardır. asla bu tip bezleri yüzünüzde kullanmayın. Cildinizin böylece pH dengesini bozar, cildinize de zarar verebilir. Elinizle yüzünüzü temizlemeniz en doğrusudur.

Sabun Yerine Duş Jeli: Duşta eski nesil sabun kullanmaya alışkın olsak da juş jelleri artık onların yerini aldı. Duş jelleri sabuna göre daha sağlıklıdır, mis kokulu çiçek ve meyve özleri ile tercih ediliyor. Duşta sabun kullanmanın uzmanlara göre bir yararı yok. Tam tersine cildin yağını azaltıp kurumasını sağlıyor. Banyodan sonra kimi zaman kaşıntının nedeni de sabundur. Cildinizi yüz ve vücut temizleme jelleri ile duş alırken temizleyip sonucun daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiz. Cildinizin fark etmeden pH 5.5 dengesini de yağ bazlı bir juş jeli yerine su bazlı ürünleri tercih ederek korumuş olursunuz.

Şampuan Kullanımı: Çoğumuz aslında şampuanı yanlış kullanırız. Saç uçlarına şampuanı sürmek yerine saç dipleri ve derinize uygulamaya özen gösterin. Şampuanı ense kökünüz ve kulak yanlarınıza yayın.

 Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.