Göz Çevresini Gençleştirmek İçin Neler Yapılabilir?

 

Aslında makyajınızı yapmanın amacı bakışlarınızın daha güzel ve canlı görünmesi değil midir? Gözlerinize ve göz çevrenize öyleyse çok önem vermelisiniz. Ne kadar gözleriniz genç görünürse o kadar etkileyici bakışlara sahip olabilirsiniz. Kat kat cilt makyajı yaptırmayı bakımlı bir göz çevresi gerektirmez. Gözaltı morluklarınız yoksa, göz torbalarınız şiş değilse ve aşırı derecede kaz ayaklarınız kırışmamışa sadece bazen rimelle bile oldukça hoş görünebilirsiniz. Sabırla ve düzenli bir şekilde bu nedenle göz çevrenize bakım yapmanız, bir gece bile ihmal etmemeniz şarttır. Bakımlı göz çevresine size vereceğimiz önerilerle sahip olabilir ve her daim yaşıtlarınızdan daha genç görünebilirsiniz. İşte önerilerimiz;

Gözaltı Morlukları: Cilt üzerinden kan damarları göründüğü zaman olduğundan cilt rengi daha koyu görünecektir. Cildiniz de yaşınız ilerledikçe inceldiği için daha fazla kan damarlarınız gün yüzüne çıkar. Gözaltı morluklarından birçok kadın muzdariptir ve kolayca günümüz teknolojisiyle gözaltı morlukları ile başa çıkmak mümkündür. Gözaltlarınız çok koyu ise kaliteli kapatıcılar ve yoğun kapatıcı özellikli kapatıcılar kullanın. gözaltlarınızda kapatıcının birikmemesi için kapatıcıyı uyguladıktan sonra transparan pudra uygulayabilirsiniz. Gözaltlarınız hafif mor ise cildinizdeki renk tonu düzensizliğini fondöteninizle bile giderebilirsiniz. Evde olduğunuz günlerde makyajla kamuflajın dışında gözaltı morluklarınız için bakımlar yapmalısınız. Göz kremini her sabah ve akşam kullanın: Yaşınız eğer 25’in altındaysa normal yüz nemlendiricinizle idare edebilirsiniz. 25 yaşın üzerindeyseniz göz çevreniz için ayrı ürünler kullanabilirsiniz demektir. Göz kremini düzenli olarak kullanırsanız kan damarlarınızın görünümü hafifleyebilir. Peki göz kremlerinden normal nemlendiricilerin farkı nedir? Dolgunlaştırıcılar açısından göz kreminin daha yoğun olması ve daha koyu kıvama sahip olmaları nedeniyle, normal nemlendiricilerden göz kremleri daha fazla etki gösterirler. Yüzünüzü nemlendirmenin yanı sıra gördüğünüz gibi göz çevrenizi nemlendirmek de oldukça etkilidir. Göz kremi seçerken de tabi ki çok dikkatli olmalısınız. Su tutma özelliği olan hyaluronik asit gibi nemlendirici ajanların ve bitki köklü nemlendiricilerin, göz kreminizde cildinize uygun iyi yağların olmasına özen gösterin. Cilt aydınlatıcı özelliği olan koyu halkalara karşı kojik asit, arbutin, C vitamini, meyan kökü ektresi ya da alfa lipoik asit gibi maddeleri içeren ürünleri seçebilirsiniz. Cildinizi bunun yanında içten dışa da nemlendirmeniz şarttır. En az günde 8 bardak su içerek vücudunuzun su dengesini koruyarak içten de cildinizi koruma altına almayı unutmayın. Gözaltı morlukları düzensiz uyku saatleri olan kişilerde daha fazla olur. En az günde 8 saat uyku ve aynı saat aralıklarında uyku düzenine sahip olmalısınız. Hastalıklarınızın dışında ayrıca kendinizin neden olduğu gözaltı morluklarının nedenleri arasında düzensiz beslenme, güneş ışınları, sigara ve alkol tüketimi vardır.

Göz Çevresi (Kazayağı) Kırışıklıkları: Gözlerinizi kıstığınızda, kaşlarınızı çattığınızda ya da güldüğünüzde hemen göz çevreniz kırışır. Cildinizin altındaki dokular kolojen seviyesi düştüğünde incelir ve çizgiler yerini derin kırışıklıklara bırakır. Cildinizin ihtiyacı olan birkaç temel madde bunun için vardır. Retinol, ilkidir. Retinol A vitaminin bir türevidir, ince çizgilerin görünümünü kolajen seviyesini arttırarak hafifleten bir maddedir. Kırışıklıklarınızın görünümünü retinol içerikli ürünlerle hafifletebilirsiniz. Ancak retinol içeren ürünler cilt yapısı hassas olanlarda batma ve kızarıklığa yol açabilir. Hassas cildinizin olduğunu bu nedenle düşünüyorsanız peptide içerikli ürünler kullanmalısınız. Yine kolojen oluşumunu peptide de destekleyen bir proteindir. Ayrıca yeşil çay ve C vitamini gibi antioksidanlar cildin kolajen seviyesini korumaya yardımcı olur ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur. 2 bardak yeşil çayı günlük olarak tüketirseniz ve C vitaminli meyveler yerseniz cildinizi besleyebilirsiniz.

Çöken Ya Da Sarkan Göz Kapakları: Göz kapaklarınızın çökmesine ve sarkmasına kolajen, yağ ve elastin kaybı neden olur. Aslında bu genetik bir durumdur. Kiminin 25’inde göz kapakları çökmeye başlar kimisinin de 40’ından sonra. Cilt bakımının da tabi ki bunda payı büyüktür. Erkan yaşlanmanıza güneş ışınlarına maruz kalmak neden olur. Her gün bu nedenle güneş kremi kullanmalısınız. Göz kapağı sarkmalarını hiçbir göz kapağı sarkmalarını engellemez. Fakat estetik olabilirsiniz. Sarkmaların görüntüsünü kaliteli bir makyajla hafifletebilirsiniz. Transparana yakın bir farla öncelikle göz kapağınızı kaplayın. Koyu renk göz farı, göz kalemi ya da eyeliner ile ince ve kısa kuyruklu bir çizgiyi gözlerinize çekin. Kirpiklerinizi simsiyah bir rimelle gürleştirin. Allığınızı yanaklarınıza hafifçe uyguladıktan sonra bronzeri elmacık kemiklerinizin üzerine sürün.

Göz Şişkinlikleri: Her zaman gözlerinizin şiş göründüğünüzü düşünüyorsanız sizin bu göz yapınızdan kaynaklanıyor demektir. Bu şişliklerin doğuştan genetik faktörlerle oluştuysa düzelmesi mümkün değildir. Görünümünü sadece makyaj hileleri yaparak hafifletebilirsiniz. Ancak zaman zaman gözleriniz şişiyorsa bir sorun var demektir. Büyük olasılıkla nedeni de vücudun su tutmasıdır. Gece geç yatmak, çok tuzlu yemekler yemek, fazla alkol tüketmek gibi sorunlar gözlerinizin şişmesine neden olabilir. göz çevreniz yüzünüzde cildinizin en ince kısmı olduğu için suyu en çok göz çevreniz tutar. Yer çekimi yüzünden sabah uyandığınızda şişen gözleriniz öğlene doğru normale döner. Şişliğin sabah kalkar kalkmaz hafiflemesini isterseniz salatalık dilimlerini ya da soğuk çay poşetlerini gözlerinizin üzerinde 5 dakika bekletebilirsiniz. Gözünüzün çevresindeki kemiklere bekletme esnasında nazikçe uygulayın. Dolaşım bu baskı sayesinde hızlanarak fazla su atılır. Damarları soğuk kompres daraltır ve eski haline dönmesini sağlar.

Sağlıklı Göz Çevresi: Göz çevrenizin genç görünmesi için son olarak özetlemek gerekirse günlük ve haftalık bakımlarınızı düzenli olarak yapın. Her gün kaliteli bir nemlendirici kullanın. makyajınızı her gece temizleyip yatın. Kapatıcıları kat kat sürmeyin. Krem kapatıcıları likit yerine tercih edin. Kızarık gözleriniz olsun istemiyorsanız parlaklaştırıcı göz damlaları kullanabilirsiniz. Gözlerinizi koyu renk farlar daha karanlık ve küçük gösterir. Doğal tonlarda makyajı bu nedenle yapın ve göz içine beyaz, krem rengi kalemler sürün. Altın rengi ışıltılı farlar da kullanabilirsiniz. Bronzlaştırıcıyı allığın üzerine sürerseniz gözleriniz de parlayacaktır.Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.