Gözlere Bakım Nasıl Uygulanır?

 

Sanıldığı kadar göz sağlığını korumak ve göz çevresinde oluşan yaşlılık belirtileri ile savaşmak zor değil. Birkaç düzenli olarak yapacağınız uygulama ile daha güzel ve sağlıklı gözlere kavuşmanız mümkündür.

Göz sağlığına ilişkin ilk olarak önem vermemiz gereken birkaç noktayı ele alalım.

Gözlere düzensiz uyku oldukça zarar verir. Uyku düzeninizi buna dikkat ederek ayarlamanızda fayda vardır.

Toz, duman, güneş ışığı ve şiddetli rüzgar gibi gözlerinizi dış etkenlerden korumaya çalışın. Uzun süre böyle ortamlarda bulunmamaya dikkat edin. Kalmanız gereken bir durum varsa da gözlerinizi devamlı kırpın ve avuç içlerinizle gözlerinize masaj yapın.

Görme yeteneğinizi basit göz egzersizleri yaparak koruyabilirsiniz. Sağa, sola, yukarı, aşağıya gözlerinizi oynatarak saat yönünde ve tam tersi biçimde çevirin. Düzenli olarak bu işlemi yapmanız faydalı olacaktır.

Gözler İçin Bakım Tüyoları

Yorgun Gözlere Dinlendiren Kür:

  • Papatya
  • Zambak
  • Lavanta
  • Ihlamur

Bu bitki çaylarının dinlendirici etkisi vardır ve gözlerinizdeki yorgunluğu yapacağınız kompresler alacaktır.

Bir tutam ıhlamur, zambak, papatya ya da lavantayı 1 fincan kaynar suyun içine koyarak 10 dk kadar demleyin. Daha sonra süzüp soğuması için bekleyin. İki makyaj pamuğunu soğuduktan sonra bu çaya batırıp gözlerinize koyun. 10 dk kadar bu şekilde bekleyin. Gözlerinizi sonrasında ılık su ile yıkayın.

Yaşlanma Belirtileri İçin Muz Maskesi:

A ve C vitamini içeriği ile yaşlanma etkilerini azaltan muz, cildinizi korur ve göz çevresindeki kırışıklıklarınızın giderilmesine yardımcı olur.

Kaşığın tersiyle olgun bir muzu iyice ezip 1-2 çay kaşığı gül suyunu ilave edin. Göz çevrenize bu karışımı sürerek yarım saat kadar bekleyin. Ilık suyla daha sonra yıkayın.

Gözaltı Torbaları ve Morlukları İçin Maske:

  • 1 çay kaşığı buğday yağı
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı
  • Patatesi rendeledikten sonra iki çay kaşığı patates suyu

Bir kapta tüm malzemeleri karıştırın, bir pamuk yardımı ile elde ettiğiniz karışımı gözaltlarınıza uygulayın. Emilme işlemi zamanla olacağından durulamanız gerekmez.

Kırışıklıklar İçin Yumurta Akı:

Gözlerinizin kenarlarına ve kırışıklıkların yoğun olduğu diğer bölgelere çırpılmış yumurta akını diğer bölgelere kaşların arası, dudak kenarlarına sürün. Buzlu suya batırdığınız pamukla kurumasını bekleyip temizleyin.

Gözaltı Morlukları İçin Yulaf:

Soğuk sütle 1 tatlı kaşığı yulaf ununu karıştırıp maske haline getirin. göz çevrenize bu maskeyi sürün ve kuruyunca ılık suyla yıkayın. Gözaltı torbalarınız ve morluklarınız bu kür sayesinde tarihe karışacak.

 Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.