Güne bir türlü dinç başlayamıyorum. Güne Dinç Başlamak İçin Neler Yapılabilir? Güne dinç başlamanın yollarından bahsetmek istiyoruz.

Size sabahları uyanmak işkence gibi geliyor ve bir türlü yatağınızdan ayrılamıyorsanız sizin için en doğru tercih güne dinç başlamanın yöntemlerine göz atmak olacaktır. çalar saatinizi erteleme alışkanlığınızı bunları uyguladığınız takdirde bırakacak ve olası problemlerden kurtulacaksınız.

Güne Dinç Başlamanın Yolları

Uyanmak İçin Her Gün Aynı Saati Seçin: Özellikle fazladan hafta sonları uyumak uyku düzeninin bozulmasına ve daha geç uyanmanıza yol açacaktır. Vücudunuzun belli saatte uyanmaya daha rahat ve dinç uyanabilmek için alışması gerekir. bir süre sonra böylece çalar saat çalmadan aynı saatte vücudunuz uyanmaya meyilli hale gelecektir.

Alarmı Ertelemeyin: Alarmı sabahları erteleme ya da alarmı 5’er dakika aralıklarla kurmanız uyanmanıza mani olacaktır. Alarmınız çaldığında bu nedenle ne kadar zorlanırsanız zorlanın ayağa kalkmaya çalışın.

Güneşle Kaynaşın: Ne kadar karanlık odada uyumak kolaysa uyanmak da bir o kadar zordur. Aydınlık bir odada bu nedenle güne başlayarak sabah güneşinin uyandırıcı etkisinden faydalanın. Melatonin salgılanmasına güneş ışınları yardımcı olacağından gün boyu sizi zinde tutacaktır. Perdelerinizi bunun için aralayarak uyumayı tercih edin.

Bir Bardak Suyu Uyanınca İçin: Su içmek, sabah kalktığınızdaki ilk işiniz olsun. Vücudunuzun uyku sırasında kaybettiği suyun su içmek tekrar kazanılmasını sağlar. Bedeninizin bu sayede susuzluk nedeni ile kaybettiği enerjiyi geri kazanabilirsiniz. Ayrıca metabolizmanız da su sayesinde canlanacaktır.

Proteine Kahvaltıda Önem Verin: Vücudunuzun tembel hissetmenize karbonhidratlar neden olacaktır. Ağır karbonhidratlar yerine bu nedenle protein açısından zengin peynir, süt, yoğurt ve yumurta gibi besinlerle kahvaltı edin.

Alarm Doğru Müzik Olsun: Sizi rahatsız edecek şekilde sabahları alarmınızın çalması sizi alarmı ertelemeye ya da durdurmaya itecektir. Alarm olarak bu nedenle sevdiğiniz, sizi neşelendiren bir müziği seçebilirsiniz. Alarm sesini güne enerjik başlamak için hareketli seçmenizde fayda vardır.

Sabahları Hareketlenin: Güne sabahları ağır ve hareketsiz bir şekilde başlamanız uyanmanızı geciktirecektir. Daha enerjik ve rahat bir şekilde güne başlayabilmek için biraz hareket gerekecektir. Sabah yatağınızdan kalkıp pencerenizi açarak ya da balkona çıkıp günü selamlayarak bunu yapabilirsiniz.Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.