Kepeğe Karşı Doğal Çözümler Nelerdir?

 

Cilt hastalıkları arasında kepek çok sık görülür. Pityriasis Capitis Latince ismi olan kepek, seboreik egzamanın hafif bir şeklidir. Özellikle koyu renkli giysiler giyildiğinde özellikle kepek sıkıntı yaratır ve kaşıntı ile birlikte de çıkabilir. Saçınızın güzelliğini bozan kepeklerle baş edebilirsiniz. Bunun için biraz zaman ve düzen yeterli olacaktır. Kepek neden oluşur? Özellikle saçını az ya da çok yıkayanlarda kepek görülür. Çünkü bu tip kişilerin saçları çabuk yağlanır. Bu yağın da dengelenmesi gerekir. Saçlar diğer türlü kepeğe maruz kalabilir. Jöle, biryantin, saç spreyi gibi saçlara sürülen ürünler saç derisinde kepek oluşumuna neden olur. Kimyasal maddeleri saç için kullanılan birçok ürün barındırır ve saç derinizdeki gözeneklerin kapanmasına neden olur. Kepeğe de bu durum davetiye çıkarır. Cildinize eğer kuru ise kepek etkisi daha fazladır. Saç derisi de bu kuruluk durumundan etkilenir. Resmen pullanarak saç derisi dökülür. Kepek sorunu sedef ve egzama hastalarında daha çok gözlenir. Ayrıca aşırı stresli hayatı olanlar, az su içen kişilerde daha fazla kepek görülmektedir. Saç deriniz kuruyunca kepek, oluştuğu için amaç burada saç derisine nem vermek ve temiz tutmaktır.

Çeşitli ilaçlar kepek probleminin giderilebilmesi için kullanılabilir. Şampuan, krem ve jeller içerisinde kepeğe karşı olanlar bulunmaktadır. Kepek problemini bu ürünlerin yanı sıra doğal yollarla da gidermek isterseniz vereceğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz.

Kepeğe Etkili Saç Maskesi 1

Tuz

Oldukça basit bir yöntemdir. Kepekten, sofra tuzunun aşındırıcılığı sayesinde kurtulabilirsiniz. Şampuanlamadan önce saçınıza tuzluğu alın ve kuru olan saç derinize biraz tuz serpin. Saç derinize sonra masaj yaparak tuzu yedirin. Kuru ve pul pul olan saç derinizi şampuan için hazır hale getirmiş olacaksınız. Şampuanla daha sonra yıkayın.

Maske 2

Kepeğe karşı etkili şampuan

2 adet aspirin

Bu tarif de basittir. Toz haline getirdiğiniz 2 adet aspirini saçınızı yıkarken avucunuza aldığınız şampuana ekleyin ve saçınıza karışımı masaj yaparak köpürtün. Saçınızda karışımı 1-2 dk bekletin, daha sonra iyice durulayın ve tekrar normal şampuan ile yıkayın. Her duşa girdiğinizde bu uygulamayı yapın.

Maske 3

2+1 yemek kaşığı taze limon suyu

Kafanızı pul pul kepek kaşındırıyorsa bu sorundan bu yöntemle kurtulabilirsiniz. Saç derinize sadece 2 yemek kaşığı limon suyu ile masaj yapın ve suyla daha sonra durulayın. Bir fincan suya daha sonra 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın ve saçlarınızı bununla durulayın.. Kepekleriniz kaybolana kadar bu uygulamayı her gün yapın.

Maske 4

2 fincan + 3 yemek kaşığı elma sirkesi

2 fincan soğuk su

Her duşa girdiğinizde bu kürü yapmalısınız. Saçınıza doğrudan şampuanlamadan önce 3 yemek kaşığı sirke uygulayarak saç derinize masaj yapın. Bu şekilde birkaç dakika bekleyin ve saçınızı durulayın. Her zaman ki gibi daha sonra saçlarınızı şampuanlayın. Her şampuanlamadan sonra yukarıdaki malzemelerin karışımı ile tekrar durulayın.

Maske 5

1 tutam ısırgan otu

750 gr kaynar su

3 dk malzemeleri kaynatın. Karışımı süzdükten sonra ılıması için bekleyin. Temiz saçlarınızı bu ılık su ile ıslatın ve yarım saat bekletin. Ilık su ile daha sonra durulayın. Kesinlikle bu kür temiz saça uygulanır. Ayrıca kısa sürede bu kürün etkisini görmek istiyorsanız, saçlarınıza nüfus etmesi için yarım saat saçınızda bekletmeyi ihmal etmeyin. Taze ya da kuru ısırgan otu kullanabilirsiniz. Sonucu her ikisi de etkilemez. Saçlarınızı durulamayı unutmamalısınız.

Basit yöntemlerle gördüğünüz gibi kepeklerinizden tamamen birkaç ay içinde kurtulabilirsiniz. Azmin sonu başarıdır. Saçlarınıza önem verin ve pes etmeyin. En çok bir kadının saçları dikkat çeker.Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.