Yaz aylarında sivilce, leke gibi cilt kırışıklıkları ve hastalıklar alevleniyor. Ancak kış aylarında bu sorunların tedavisinin yapılması sonuçların çok daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Hospital Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gonca Gökdemir ‘ Herkes özellikle kış aylarında daha az su tüketiyor. Cilt yapısına uygun müdahaleyi bir uzmana yaptırarak ve bol su içerek parlak, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak mümkündür. İşte Gökdemir’den kış aylarında yapılması gereken tedaviler;

Cilt lekelerine veda!

Farklı nedenlerden dolayı cilt lekeleri oluşabilir. Bazı ilaçların kullanımı, gebelik dönemi, güneşe aşırı maruz kalma, solaryum, hormonsal bazı hastalıklar ve genetik faktörlere bağlı cilt lekelenmeleri görülebilir. Önemli olan leke tedavisinde, renk değişikliğine neden olan hücrelerin ciltteki derinliğidir. Cildin üst kısımlarında oluşan lekeler daha koyu olur ve tedavileri kolaydır. Daha açık renktekiler derin lekelerdir ve tedavileri daha zordur. Kimyasal soyma işlemleri ve fraksiyonel lazer tedavileri leke tedavilerinde uygulanır. Cildi güneşe karşı bu tedaviler hassas duruma getirir. Ayrıca lekelenmenin en önemli nedenleri arasında güneş vardır. tedaviler bu nedenle mutlaka kış aylarında yapılmalıdır.

Akne; her yaşın sorunu

Derideki yağ bezelerindeki yağ üretiminin artması ve iltihaplanması sonucunda akne ortaya çıkar. Ergenlik döneminde en sık görülmesi ile birlikte akne her yaşta sorun olabilir. Ciltle uyumlu olmayan erişkin yaşlarda kozmetik maddelerin kullanılması, bazı ilaçlar ve hormonal hastalıklar akne oluşumuna neden olabilir. Haricen akne tedavisinde kullanılan kremler içinde bulunan retinoik asit, tetrasiklin, benzoil peroksit gibi maddeler yaz aylarında kullanılamaz. Ciltte lekelenmelere eğer kullanılırsa neden olabilir. Bazı antibiyotikler akne tedavisinde kullanılır, ağızdan alınır ve güneşe karşı hassasiyeti A vitamini ilaçları arttırır. Bu ilaçlar ayrıca cildin kurumasına yol açar. Yaz aylarında bu durumu önlemek için önerilen kremlerin kullanılması hastalar için pek konforlu değildir. Çünkü terleme ile yaz aylarında bu kremlerin etkisi kısa zamanda geçer.

Akne izlerine PRP ile veda!

Zamanında tedavi edilmediğinde akne, bazı cilt tiplerinde iz oluşumuna yol açar. Kişilerin görünümlerini bu izler önemli ölçüde etkilemekte ve sosyal ortamdan izolasyonuna yol açar. Doğru dermatolojik muayene akne izlerinin tedavisinde en önemli noktadır. Akne izlerinin değerlendirilmesi dikkatli bir muayene ile yapılmalı ve buna göre tedavi stratejisi belirlenmelidir. Kimyasal soyma, fraksiyonel lazer uygulamaları, dermaroller uygulaması, PRP (trombositten zengin plazma), dolgu injeksiyonları akne izleri tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerdir. Cildi güneşe karşı bu tedavilerin çoğu hassaslaştırdığı ve güneşle lekelenmeye neden olabileceği için yaz aylarında uygulanmamalıdır.

Mezoterapi gençliği!

Yaşla birlikte ciltte oluşan lekelenmeler, kırışıklıklar ve cilt renginde matlaşma gibi sorunların tedavisinde birçok yöntem kullanılır. Her mevsimde cilt gençleştirme için uygulanan botoks ve dolgu injeksiyonları yapılabilir. Mezoterapi şeklinde cildin mat rengini gidermek için uygulanan vitamin uygulamaları yapılır. Cilde mezoterapi canlı ve parlak bir görünüm verir. Her mevsimde mezoterapi uygulamaları yapılabilir. Kış aylarında kimyasal soyma, fraksiyonel lazer ve dermaroller tedavileri cildi gençleştirmek için yapılmalıdır. Cilt gençleştirmek için son yıllarda PRP tedavisi, geliştirilen bir yöntemdir. Yaş ile birlikte hasara uğramış yapıların onarılmasını sağlar ve cildin daha parlak ve gergin görünmesine neden olur. Her mevsimde PRP tedavisi uygulanabilir.

Lazer tedavisi ile pürüzsüz bacaklar!

Deri yüzeyinde bacaklarda görülen ince damarların tedavisi kolayca lazer uygulamaları ile giderilir. Genetik faktörler ya da cildin derin kısımlarında bulunan varislere bağlı olarak bu damarlanmalar oluşur. Derin damarların durumunun araştırılması için lazer uygulaması öncesi ultrason ile inceleme yapılmalıdır. Uygulama bölgelerinde, lazer uygulaması sonrasında kahverengi renk değişikliği ve daha sonraki dönemlerde kabuklanma meydana gelir. Güneşten korunma, bu dönemde çok önemlidir, çünkü güneşe bağlı olarak lekelenmeler olabilir.Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.