Kulak Çınlaması İçin Bitkisel Tedaviler Nelerdir?

Ömrü boyunca hemen hemen herkes en az bir kere kulak çınlaması ile karşılaşır. Sizler için kulak çınlamasına bitkisel tedavi yöntemlerini araştırdık.

Kulak neden çınlar?

  • Yüksek bir mekana çıkma
  • Üst solunum yolu enfeksiyonu
  • Tansiyon hastalıkları
  • Diyabet
  • Vitamin ve mineral eksikliği
  • Kulakta yaralanma ya da enfeksiyon
  • Dolaşım sistemi bozukluğu
  • Kulak kirinin kulağı tıkaması
  • Yüksek sese maruz kalma

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Elma Sirkesi: Vücutta bulunan enfeksiyon kulak çınlamasının nedenlerinden biridir. anti-fungal ve anti-inflamatuar özellikleri ile elma sirkesi, bedenin alkali seviyesini yükseltir, kulak çınlamasına da şifa olur.

2 tatlı kaşığı ve bir miktar balı 1 su bardağı suya koyun, kulak çınlamanız geçene kadar bu suyu günde 2-3 kez içmeye devam edin.

Hint Fesleğeni: Holy basil olarak da bilinen Hint fesleğeni kulak çınlamasına iyi gelen bitkilerden biridir. Antibakteriyel özellikleri ile bu bitki çınlamaya yol açan bakterileri öldürür, kulak ağrısının da geçmesini sağlar.

Doğrayıcıdan 1 avuç Hint fesleğenini geçirin. Suyunu temiz bir tülbentle süzün, fesleğenin suyunu daha sonra biraz cezvede ısıtın ve 2-3 damla çınlayan kulaklarınıza damlatın. Günde 2 kere üç-dört gün boyunca bu uygulamaya devam edin.

Soğan: Tıbbi ve antibakteriyel özellikleri ile soğan tinnitusa yani kulak çınlamasına yol açan kulak iltihabını tedavi eder.

Parçalar halinde bir küçük soğanı doğrayıp, ocakta ısıtın. Süzgeçten, soğuduktan sonra suyunu çıkarın. 2-3 damla enfekte olan kulağa soğan suyu damlatın. 5 dk durduktan sonra kafanızı yan çevirip damlattığınız soğan suyunun dışarı çıkmasını sağlayın. Soğan suyuna haftada birkaç kez devam edin.

Sarımsak: Soğuk hava ya da yükseğe çıkma sebebi ile oluşan kulak çınlamanızı sarımsak geçirebilir. İnflamasyonu sarımsak azaltmasının yanı sıra kan dolaşımını da arttırır. Ayrıca kulaktaki enfeksiyona da şifa olabilecek antibakteriyel özellikler taşır.

2 diş ezilmiş sarımsağı ocakta bir yemek kaşığı susam yağı ile ısıtın. Soğuyunca süzün ve 2-3 damla çınlayan kulağa koyun. Her gece yatmadan evvel bir hafta boyunca işleme devam edin.

Zencefil: Kulak çınlamasına şifa olan bitkilerden biri de zencefildir. Serbest radikallerle savaşır, kan dolaşımını arttırır, proteinlerden kurtulmaya da yardımcı olur.

1 su bardağı sıcak suya, 1,5 tatlı kaşığı taze zencefili rendeleyip atın. 10 dk demlendikten sonra süzüp içerisine bal ekleyin. Bu çaydan günde 2-3 bardak için.

 Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.