Mutluluğa Dair Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Mutlu olmak, hayatta herkesin ortak amacıdır. Durum böyle olunca da nelerden mutluluğa giden yolun geçtiğini, neler yaparak mutlu olacağımızı bilmek oldukça önem taşır. Genlerin ve yetiştirilme tarzının payı mutluluğunuzda %50’dir. Sizin hayata bakış açınız ve yaşam şekliniz ise geriye kalanı tamamlar. İsteğiniz yeteri ölçüde varsa ve bunun için çabalıyorsanız mutlu olmamanız için herhangi bir neden yoktur. Hayatınızı mutlu sürdürmek istiyorsanız sizin için seçtiğimiz maddeleri kulak ardı etmemelisiniz.

Sosyalleşmek Mutlu Olmanın Adımıdır: Aileleri ya da arkadaşlarıyla zamanının büyük kısmını geçirenlerin çok daha mutlu olduğunu belirtebiliriz. Ne kadar işiniz yoğun olursa olsun ailenize ya da arkadaşlarınıza arada bir ayıracak zamanınız olmalıdır. Düzenli olarak 10 ve üzeri arkadaşıyla düzenli olarak görüşenlerin yapılan araştırmaya göre arkadaşı daha az olanlara göre çok daha mutlu oldukları gözlemlenmiştir.

Evliyseniz Mutlusunuz: Evlilerin bekârlara göre araştırmalar sonucunda %10 daha mutlu olduğu aşikârdır. Yanınızda iyi günde kötü günde olan biriyle hayatı paylaşmak size kendinizi daha iyi hissettirecektir. Bunun için hayatınızı birbirinizi anlayacağınız ve kendinizi iyi hissedeceğiniz biriyle birleştirmelisiniz.

Egzersiz Yaparak Mutlu Olun: İnsanı mutlu eden aktivitelerden biri spor yapmaktır. Açık havada haftanın birkaç günü yürümek, koşmak mutluluk seviyenizin artmasını sağlayabilir. Spor yaparak depresyonda olan insanların bile kendilerini daha mutlu ve enerjik hissettiklerini belirtmek mümkündür. Bunu hayatın bir parçası haline getirmek de mutluluğa giden yollardan biridir.

Olumsuz Düşüncelerden Kaçının: Kendinizi durmadan eleştiriyor, endişeyle her duruma yaklaşıyor, geçmişe ait pişmanlıklar yaşıyorsanız, bir türlü düzelmediğini düşündüğünüz olaylara takılıp kalıyorsanız, oldukça mutlu olmak zordur. Öz eleştirinizi hatalı olduğunuz noktalarda yapmayın ancak hatalarınızdan da ders çıkarmayın demiyoruz. Fakat sürekli bu düşüncelerin devam etmesi sağlığınızı ve mutluluğunuzu olumsuz yönde etkileyecektir.

Mutluluğu Satın Aldıklarımız Değil Deneyimler Veriyor: Geçici olan satın aldıklarımızın mutluluğunun aksine, yaşadığımız deneyimler kalıcıdır. Son model bir cep telefonu, yeni bir ceket, çanta almak insana kendini iyi hissettirebilir. Fakat çok çabuk bu küçük mutlulukların etkisi geçiyor. Oysa dostlarla yenilen bir yemek, birlikte gidilen bir gezi, yeni bir kitaba başlamak gibi deneyimler uzun süreli bir mutluluk yaşatıyor. Kendinizi bundan böyle mutsuz hissettiğinizde alışverişe gitmek yerine güzel bir gezintiye arkadaşlarınızla birlikte çıkın.

Yaptığınız İşten Tatmin Olun: İşinizle barışık olmak mutluluğunuzu etkileyen en önemli şeylerden biridir. iş yerinde kendinizi iyi hissediyorsanız, yaptığınız işten memnunsanız kendiliğinden mutluluk geliyor.

Aşırı Para Olmasa Da Para Mutluluk Getirir: Mutlu olmanızı belirli bir seviyede para sağlayabilir. Ancak aşırı miktarda paraya bir anda sahip olmak da iyi değildir. Param varsa evet her şeye sahip olurum, her istediğimi yaparım gibi düşünseniz de adamı fazlası deliye döndürebilir. Ve manevi değerlerin bazılarını yitirmenize yol açabilir. Ancak yaşam standartlarınızı düşürmeyecek miktarda ve temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak miktarda paranın olması gerekir. Mutsuzlukla aksi halde yüzleşebilirsiniz.

Çocuğunun Mutluluğu Aileler İçin Çok Önemli: Çocuklarının mutluluğunun anne babalarının mutlu olmalarında önemli payı var. Çocuklarının mutlu olacaklarını düşünerek onları mutlu olacağı şeyler yaptıklarında kendilerini daha iyi hissediyorlar. Yani onlar da çocukları mutlu olunca oluyorlar.

Mutlu Olmak İçin Sarılın: Sevdiğiniz birisine kendinizi mutsuz hissettiğinizde sarılın. Çok daha mutlu olmanızı sarılmanın hissettiği huzur ve güven duygusu sağlayacak. Kan basıncını sarılmak düşürmesinin yanı sıra stresin de azalmasını sağlıyor. Ayrıca insanlar arasındaki ilişkiyi güçlendiriyor.

Mutluluğa, Bilgisayar Oyunları Ya Da Mobil Oyunların Olumlu Katkısı Var: Elimize alır almaz akıllı telefonları yaptığımız şeylerden biri de oyun oynamaktır. Vakit buldukça, kimimiz bilgisayardan kimimiz cep telefonlarında, oyun oynuyoruz. Kafa dağıtmak için oynadığımız bilgisayar oyunları, herkes için yaşlısından gencine mutluluk kaynağıdır. Hatta bazı özel hazırlanmış oyunların depresyon tedavisinde kullanıldığı bile biliniyor.

Evcil Hayvan Besleyenler Daha az ve Endişeli: Evcil hayvan besleyenlerin araştırmalara göre daha mutlu olduğu gözlemlenmiştir. Sevimli bir köpek ya da kedi hayatınıza renk katmak için fena olmaz. Fakat evcil hayvan almadan evvel, hayvan sahibi olmanın gerektirdiği sorumlulukların bilincinde olmanız gerekir. iş yeri için de bu durum geçerlidir. Evcil hayvanın işyerinde olması iş stresini ve endişeyi en aza indiriyor. Tabi o hayvana karşı çalışanlarınızdan birinin fobisi yoksa.

Almaktan Çok Vermek: Kişisel harcamaların yanı sıra araştırmalara göre başkaları için yapılan harcamalar da insanı çok mutlu ediyor. Yardıma ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını giderirken, sevdiklerinize hediye alırken ne kadar mutlu olduğunuzu bir düşünün. Çok paranızın bunun için olmasına gerek yok. Bütçenizi sarsmayacak, gönlünüzden kopan yardımlarla kendinizi mutlu hissedebilirsiniz. Manevi olarak rahatlayacağınız için de mutluluğunuz da beraberinde gelecektir.

 Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.