Nanenin yararları nelerdir? Nane hangi hastalığa karşı nasıl kullanılır? Naneden, araba tutmasından güneş yanıklarına, sivilce ve aknelerden hıçkırığa kadar birçok soruna karşı faydalanabilirsiniz. Nanenin kullanım şekillerinden bahsetmek istiyoruz.

İçeceklerinize, salatalarınıza ve yemeklerinize tat veren nanenin başka nerelerde kullanılacağını biliyor musunuz? Böylesine farklı yerlerde nanenin kullanılabileceği aklınızın ucundan bile geçmeyebilir fakat gerçekler bu!

Nanenin farklı kullanım alanlarından işte bazıları;

Akne ve sivilcelerden kurtulmanızı sağlar. 1 yemek kaşığı nane yağını, yarım su bardağı şekerin içine ekleyin. İyice karıştırıp, yüzünüze uygulayın. 10-15 dakika kadar bekletip durulayın ve nemlendirici sürmeyi de ihmal etmeyin.

Güneş yanıklarına iyi gelir. Soğuk ve şekersiz bir çay hazırlayıp, soğuyana kadar buzdolabında bekletin. 1-2 damla nane yağından içine ekleyin. Soğukken hazırladığınız temiz bir pamuk yardımı ile güneş yanıklarının üzerine uygulayın. Cildinizin ferahlamasına bu işlem yardımcı olacaktır.

Sinüslerinizin açılmasını sağlar. Yarım litre suyu kaynattıktan sonra içerisine nane yaprakları atın. Hazırladığınız bu suyu daha sonra soluyun.

Doğal oda parfümü özelliği taşır. Bir bardağa yarısına kadar su doldurup saplarıyla birlikte içine naneleri koyun. Eviniz mis gibi kokacaktır.

Mide kramplarının önüne geçer. Annenizin hastalanınca hemen hazırladığı nane-limon çayı, mide kasılmalarının önüne geçer.

Ağzınızı ferah ferah kokutur. Nane yaprağından 3 tane alın ve yavaş yavaş çiğneyin.

Hıçkırığı keser. Ilık 1 bardak suyun içerisine bir tutam tuz atın ve çeyrek limonu da sıkın. Nane yaprağından da 4-5 adet ekleyip bu karışımı için.

Diş macunu görevindedir. 1 çay kaşığı karbonat, 1 yaprak nane, yarım çay kaşığı iyice öğütülmüş deniz tuzu ve 1-2 damla su ile evinizde doğal diş macunu yapabilirsiniz.

Mide bulantısına şifadır. Parmak uçlarınıza 2 damla nane yağını damlatın ve şakaklarınızı ovun. Ağrılarınız böylece hafifleyecektir.

 

 Yorum Yapmak İster Misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.